Etelä-Pohjanmaan vihreiden syyskokous valitsi sunnuntai 4.11.  yhdistyksen uudeksi puheenjohtajaksi Henna Salon Nurmosta. Keväällä tehdyt sääntömuutokset olivat siirtäneet yhdistyksen puheenjohtaja- ja hallitusvalinnat syyskokoukseen. Etelä-Pohjanmaan vihreitä on tämän vuoden johtanut seinäjokelainen Anna Granlund, Tuomas Ojajärven siirryttyä Vaasan vaalipiirin Vihreiden johtoon.

Vuoden 2019 alusta uutena puheenjohtajana aloittava Henna Salo on ammatiltaan seurakuntapastori. Hän on varavaltuutettuna Seinäjoella ja lähtee keväällä ensimmäistä kertaa eduskuntavaaliehdokkaaksi.

– 2019 on vaalivuosi. Vihreät ovat tehneet Etelä-Pohjanmaalla paikallisesti kovaa työtä. Lähdemme kohti vaaleja hyvällä hengellä ja loistavalla ehdokasasettelulla. Vihreällä ympäristö- ja ihmisoikeuspolitiikalla on tilausta, sanoo Salo.

Etelä-Pohjanmaan vihreät lähtee hakemaan kansanedustajan paikkaa kevään eduskuntavaaleissa.

Etelä-Pohjanmaan Vihreiden hallitus 2019 alkaen
Henna Salo, Seinäjoki pj.
Anna Granlund, Seinäjoki
Jani Mäkinen , Seinäjoki
Taru Yli-Panula, Seinäjoki
Aisha, Benahmed, Tampere
Niina Laitio Alavus
Mico Ylimäki, Kauhajoki
Henna Potinkara, Ähtäri
Jenni Kuisti, Alajärvi

Heli Hämäläinen, Alajärvi (varajäsen)
Tuomas Ojajärvi, Seinäjoki (varajäsen)